خیلی ساده بگویم هنگ درامی که تیون نباشد اصلا هنگ درام نیست. بنابراین ذکر این نکته ضروری است که توجه نمایید در هنگام خریدن ، نواختن و حتی فروش، ساز شما باید تیون باشد. خب حالا سوالی که مطرح است این است که اصلا تیون هنگ درام چیست ؟

تیون هنگ درام چیست؟

هنگ درام یکی از پیچیده ترین سازهای موسیقی است زیرا از لحاظ ساخت و تیون بسیار سخت و پیچیده است. بیایید مطلب را کمی باز کنیم تا بیشتر با این مفهوم آشنا بشویم. ساده میگویم. وقتی شما بر روی قابلمه ضربه میزنید صدای ساده ای به گوش می رسد که اصلا گوش نواز نیست. اما وقتی که بر روی نت هنگ درام ضربه می زنید صدای خاص و ماورایی می شنوید. (در انگلیسی به صدای برآمده از فلز Timbre میگویند )

سوال اینجاست که چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ جواب ساده است. وقتی شما بر روی قابلمه ضربه میزنید فقط یک نت موسیقیایی ادا می شود اما وقتی روی هنگ درام ضربه میزنید شما آوایی متشکل از سه نت را همزمان می شنوید. جالب است ، نه؟  در حقیقت این صدای هر نت هنگ درام ترکیبی از سه نت است که با یک ضربه ادا می گردد. نت اصلی ، نت اکتاو و پنج اکتاو تشکیل دهنده آوای یک نت هستند.

 

بررسی و شکافت

اگر نت اصلی را مثلا A4 با 440 هرتز اولیه فرض کنیم یعنی در هنگام ضربه زدن سه صدای مرکب را خواهیم شنید. صدای نت اصلی A4 و اکتاو این نت می شود A5 با 880hz  و نت پنجم یعنی E5 با 1320 هرتز ادا می شود. حالا نحوه تیون شدن این سه نت را یکبار مرور مینماییم. هر قسمت نت و تنفیلد هنگ درام از دو محور عمود بر هم ساخته شده است. با توجه به اینکه هر نت بیضوی است بنابراین نت اصلی روی دیمپل ، نت اکتاو روی قطر اصلی و نت پنج اکتاو روی قطر فرعی تیون می شود. کار بسیار مشکلی است. نه؟

نحوه قرارگیری نت اصلی و اکتاو

 

یعنی صدای برآمده در اثر ضربه به خاطر لرزش و ارتعاش به وجود آمده در دو محور اصلی بیضی است  تصویر بالا راببینید. نشان دهنده موجهای به وجود آمده در اثر ضربه روی هنگ درام است.اگر نرم افزار های تیونینگ را دیده باشید دارای سه ردیف است. ردیف اول از پایین برای همان نت اصلی، ردیف دوم از پایین برای اکتاو آن نت و ردیف سوم از پایین هم برای پنج اکتاو. تصویر زیر شکل پیچیده لرزش نت ها به هنگام نواختن را نشان میدهد.

 

نحوه ادای نت به هنگام نواختن

 

هنگ درام 440 هرتز یا 432 هرتز

برای اینکه بدانید تیون هنگ درام شما بهم نخورده است باید اول بدانید با چه فرکانسی تیون شده است. 440 هرتز فرکانس ایده آل و استاندارد آلات موسیقی است. اما عده ای هم دوست دارند ساز خود را در 432 هرتز تیون نمایند. تفاوت این دو بسیار آشکار و راحت است. 440 هرتز برای تک نوازی، هم نوازی با سازهای دیگر ساخته شده است در حالیکه 432 هرتز برای تک نوازی یا مدیتیشن استفاده می گردد.

شما به کرات صدای هنگ درام تیون شده در فرکانس 440 هرتز را شنیده اید. اما اگر صدای هنگ درامی شنیدید که انگار حالت اکو داشته (مثل اینکه در اتاق خالی نواخته می شود) یا صدای فضایی ( واقعا نتونستم معادلی برایش پیدا کنم ) دارد بدانید که در فرکانس 432 هرتز تیون شده است. نت A4 به عنوان نت پایه 440 هرتزی استفاده میشود و بقیه نت ها به ترتیب با آن چیده می شوند.

جنس صدای اسکیل ها بر اساس نت پایه

جنس صدای نت های پایه اسکیل به اسکیل متفاوت بوده و واقعا نمی شود توصیفی بر جنس صدای نت ها نوشت. باید گوش ها را تیز کرده به اسکیل و ملودینگ های مختلف گوش دهید تا آنها را از هم تشخیص دهید. حتی نوع ماژور و مینور بودن نت پاییه تاثیر شگرفی در جنس صدای اسکیل دارد. ما قبلا مطلب جامعی در این خصوص در وبلاگ خود منتشر کرده ایم.

اما در حالت کلی بخواهم بگویم که چه اسکیلی چقدر تیون می شود و جنس صدای پایه نت ها چگونه است می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد که البته زیاد هم دقیق نیست و شما باید به نسبت مینور و ماژور و ملودینگ های مختلف سنجش نمایید.

 نت E

اسکیل و ملودینگ های بر پایه E شفاف ترین اسکیل های برآمده ازهنگ درام هستند. شما براحتی میتوانید صدای ارتعاش فلز را بشنوید. بر روی جنس استیل شاید زیاده روی باشد ولی بر روی جنس نیتراید عالی خواهد شد.

نت A

اسکیل های بر پایه A بسیار شفاف و نسبت به بقیه نت ها بم تر است. روی نیتراید جالب تر خواهد شد .

نت B

نت های برآمده از B بسیار بم هستند. تقریبا بم ترین صدای موجود به همرا G هست. در اسکیل های برآمده از این نت ارتعاش فلز خفه شده و شفاف نیست. اسکیل های بر پایه این نت طرفداران خاص خود را دارد و به نظر بر روی استیل زیباتر می شود.

نت C

از دیگر نت های معروف و پرطرفدار هنگ درام که بیشتر از دیگر نت ها تیون شده و صدای نزدیک به نت های پیانو را دارد . در این نت تقریبا” کمترین ارتعاش فلز را می شنوید. البته میتوان گفت بعضی از ملودینگ های این نت مثل دو دیز آناسیسکا بم محسوب می شوند.

نت D

نت D  که دیگر نیاز به تعریف کردن ندارد. صدای استانداردی دارد و از لحاظ شفافیت صدا و زیر و بمی متعادل است.

موارد گفته شده کاملا سلیقه ای بوده و تا اسکیل خاصی را نشنوید نمی توانید راجع به کم و کیف آن تصمیم بگیرید.

روشهای شناخت تیون هنگ درام

دو روش به صورت عملی وجود دارد که میتوان تیون هنگ درام را چک کرد. روش گوشی (شنیدن آوا ) و روش نرم افزاری. در ادامه به هر کدام از این روشها به تفصیل می پردازیم.

 

روش گوشی جهت پی بردن به تیون هنگ درام

اولین و بهترین راه شناخت تیون هنگ درام آشنا بودن به صدای ساز است. تمام نت ها را امتحان نمایید. باید صدای برآمده از یک جنس بوده اما از نت اول به آخر زیرتر گردد. نت های بزرگتر صدای بم و نت های کوچکتر صدای زیری دارند. جنس صدا باید از نظر شفافیت، کشش و مانایی مثل هم باشد. اگر یکی از آنها با دیگری تفاوت نماید نشان می دهد که آن نت تیون نیست یا تیونینگ مناسبی نداشته است.

از دیگر موارد تیون نبودن ساز این است که در قسمت شانه ساز یا حاشیه صدای نت ادا شود. در هنگ درام با کیفیت به هیچ عنوان در قسمت شانه و حاشیه نباید هیچ نتی ادا شود. حالا انگشت خود را بر روی محور بزرگترین فیلد هر نت بگذارید. یکبار ضربه بزنید. دوباره انگشت خود را بر روی محور کوچکتر تنفیلد قرار دهید. صدای برآمده نباید صدای نت ملودینگ باشد. اگر انگشت خود را در هر یک از قطرها گذاشتید و صدای نت ادا شد تیونینگ نت بهم خورده است.

بررسی تیون هنگ درام

 

در هم تنیدگی نت ها از موارد دیگری است که باعث می گردد تیون هنگ درام کاملا بهم بخورد. یعنی با ضربه زدن به یک نت، نت کناری نیز به ارتعاش درآمده و ادا شود. در تیون مناسب باید هنگ درام تک نت را ادا کرده و همپوشانی با نت کناری نداشته باشد. این عمل نشان میدهد که هنگ درام یا خوب تیون نشده است یا تیونینگ خود را از دست داده است.

استفاده از نرم افزار جهت بررسی تیون هنگ درام

در صورتیکه عملا” نمی توانید با گوش خود تیون هنگ درام را چک نمایید بهترین راه جایگزین استفاده از نرم افزار است. نرم افزارهای مختلفی برای این کار ساخته شده است. یکی از بهترین نرم افزارها که حتی سازندگان هنگ درام با آن کار میکنند Linotune است. این نرم افزار رایگان نبوده و با پرداخت مبلغی اندکی می توان آنرا در ویندوز ، IOS و اندروید استفاده کرد. این نرم افزار به خوبی کالیبره شده و با دقت بسیار بالایی وضعیت ساز شما را چک میکند.

نرم افزار Linotune جهت چک تیون هنگ درام

 

یکی دیگر از بهترین نرم افزارهای موجود که بصورت رایگان در اختیار شماست و می توانید از Appstore  یا Googleplay  دریافت نمایید A Tuner Lite است. Soundcorset هم نرم افزار بسیار با قابلیتی در این زمینه است. این نرم افزارها را روی گوشی خود نصب نمایید و گوشی خود را در جای مناسبی قرارداده و در سکوت محض روی نت های هنگ درام خود چک نمایید.

 

نرم افزار A Tuner Lite جهت چک تیون هنگ درام

 

نرم افزار Soundcorset جهت چک کردن تیون هنگ درام

 

خب، حالا وقت بازخورد شما به ماست. از وضعیت ساز خود به ما بگویید. بهترین راه تماس و ارتباط از طریق اکانت اینستاگرام ما یعنی melodinng  است. منتظر نظرات شما هستیم.